امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲
مقررات و قوانین کد رهگیری در معاملات مسکن

برای جلوگيري از كلاهبرداري و فروش چند باره يك ملك ، دولت ثبت معاملات در رايانه و ايجاد كد رهگيري و مهر ديجيتال را اجباري كرد، بر اين اساس براي هر ملك يك كد رهگيري تعريف شده و در سراسر كشور اين كد قابل پيگيري است.
از نظر اتحادیه مشاوران املاک و شورای حل اختلاف، معاملاتی را معتبر می دانند که حتما در متن مبایعه نامه کدرهگیری صادر شده باشد.
از طرف دیگر بی‌توجهي نسبت به دریافت کدرهگیری توسط برخی از خریداران یا مستاجران و عدم تفاهم با مالک و در نتیجه درخواست برای فسخ قرارداد به دلیل عدم برخورداری سند از کدرهگیری، زمینه ساز مشکل دیگری خواهد شد.
اعتبار حاصل از کدرهگیری برای معاملات خرید و فروش املاک و مستغلات بیش از ارزش کد رهگیری برای قراردادهای اجاره است.
گاهی دریافت کدرهگیری با تاخیر رو به رو می‌شود. اما به خریداران و حتی مستاجران توصیه می‌شود که آنها در اولین اقدام برای اجاره یا خرید واحد مورد نظرشان کدرهگیری دریافت کنند و اگر به مانع برخورد کردند به راحتی از کنار این مساله عبور نکنند بلکه دنبال پیگیری باشند تا هرچه سریع‌تر کدرهگیری را دریافت کنند.

خريدار و فروشنده بايد با امنيت خاطر اقدام به انجام معامله کنند و اين امر از طريق ارتباط با سامانه ثبت محقق مي شود به اين صورت که با وارد کردن پلاک ثبتي مي توان از شرايط سند مطلع شد. اين امر از بروز تخلفات جلوگيري مي کند و از طريق ارتباط با سازمان ثبت احوال هويت فرد را شناسايي و از جعل جلوگيري مي شود.
همچنين افراد مي توانند هنگام خريد، با استعلام از شهرداري از واقع شدن ملک در طرح هايي مانند مترو، فضاي سبز و… آگاهي پيدا کنند.
با استفاده از اين طرح مي توان از ميزان بدهي صاحب ملک به بانک مطلع شد، اظهارکرد: ميزان بدهي مالياتي صاحب ملک نيز از طريق سامانه ثبت معاملات ملکي قابل تشخيص است.

در کنار سامانه ثبت معاملات املاک، جعبه سياهي وجود دارد،که در زماني که مشاور املاک با رمز عبور و شناسه صنفي خود وارد سامانه مي شود، هرگونه استعلامي که توسط وي انجام شود، در سامانه به ثبت مي رسد.
اگر ملک هيچگونه مشکلي نداشته باشد سامانه آن را به عنوان يک معامله سالم ثبت کرده و براي آن کد رهگيري صادر مي کند.
سند ملکي دو نوع است; سند عادي و سند ثبتي. در گذشته سند عادي را همه مي توانستند بنويسند که اين امر باعث بروز مشکلاتي شده بود بنابراين با طرح کدرهگيري املاک و مستغلات ساماندهي شد
– در صورتي که معاملات انجام شده داراي کد رهگيري نباشند، وزارت اقتصاد براي آنها مفاصاحساب مالياتي صادر نمي کند.
با استفاده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات رسيدگي به شکايات نياز به نامه نگاري ندارد به صورتي که اگر بنگاهداری شاکي داشته باشد توسط اتحاديه مشاوران املاک حق انتفاع از او گرفته مي شود.

بسیاری از معاملات مغشوش و مخدوش كه منجر به ایجاد شرایط مساعد برای كلاهبرداری می شود، بیشتر در بنگاه های املاكی كه پروانه كسب ندارند و كد رهگیری از اتحادیه نگرفته اند، انجام می شود.

 آمار بدست آمده از میزان جرایم كلاهبرداری در زمینه معاملات ملكی، نشان می دهد این نوع معاملات در بنگاه هایی كه كد رهگیری ندارند و آن را در برگه های معاملاتی قید نكرده اند، انجام شده است.

برای خرید ملک به مشاورین املاک که دارای کد رهگیری از اتحادیه صنف مشاوران املاک میباشند، مراجعه کنید این کار باعث خواهد شد در مدت زمانی که تا تنظیم سند قطعی، فرصت مانده است معاملات معارض (در تعارض) کاهش یابد؛

 برای بررسی اطمینان از صحت کد رهگیری قرارداد خود میتوانید با وارد کردن کد ملی و کد رهگیری قرارداد در سایت ساماندهی معاملات املاک و مستغلات کشور مربوط به اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران استعلام خود را صورت دهید؛

حق ثبت و صدور کد رهگیری برای قراردادهای هبه، وقف و صلح عمری در سیستم اطلاعات مدیریت املاک و مستغلات طبق دستورالعمل اجرایی ثبت قراردادهای خاص فقط 10 هزار تومان مشخص شده این در حالی است که برخی از مشاوران املاک با سوءاستفاده از عدم آگاهی مردم چند ده برابر این نرخ را از آنها می گیرند.
مشاورین املاک و خریداران باید دقت کنند کد رهگیری بر اساس کد پستی ملک صادر میشود و اگر فروشنده کد پستی ملک دیگری را به بنگاه اعلام کند کد ثبت شده مربو به ملک مورد معامله نخواهد بود وزمینه کاهبرداری وجود می آید.
فقط درصورت که کد پستی بصورت درست ثبت نشده باشد امکان کلاهبرداری وفروش آپارتمان به دیگری میباشد. میبایست هنگام تنظیم مبایعه نامه خریدار به دقت مفاد قرارداد ( آدرس.کدپستی. پلاک ثبتی و طبقه ) را که ثبت شده ، رویت و سپس اقدام به امضا نماید.