امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳
محله بلوار کشاورز تهران
بلوار کشاورز
محله بلوار کشاورز از بخش های معروف و شناخته شده شهر تهران است؛ به خصوص که برای نسل جوان و دانشجویان، این محله یکی از مکان های خاطره انگیز محسوب می شود. به سبب موقعیت جغرافیایی این محله که بین چهار خیابان اصلی شهر واقع شده، بسیاری از افراد خواهان سکونت در آن هستند. بافت محله ترکیبی از ساختمان های قدیمی و نو ساز است و جزو مناطق ۶ شهرداری تهران به حساب می آید.
دسترسی های محلی به محله بلوار کشاورز تهران
ازشمال به خیابان فاطمی(حد فاصل خیابان کارگر تا تقاطع خیابان ولیعصر) و از جنوب به بلوار کشاورز محدود می شود. دسترسی های محلی که به این خیابان صورت می گیرد از خیابان ولیعصر، خیابان فاطمی، خیابان انقلاب و خیابان کارگر شمالی است.
امکانات حمل و نقل در محله بلوار کشاورز تهران
خطوط حمل و نقل در محله بلوار کشاورز تهران قوی است و شما در صورت سکونت در این منطقه، می توانید از دو روش سفر با مترو و اتوبوس های خط بی آرتی به سایر نقاط شهر جا به جا شوید. بنابراین خطوط حمل و نقل قوی از نقاط قوت این محله محسوب می شود که برای افراد شاغل اهمیتی دو چندان پیدا می کند.
قیمت خانه و آپارتمان در محله بلوار کشاورز تهران
قیمت خانه ها در این محله بالاست. البته این بالا بودن قیمت تنها به دلیل امکانات زیاد این محله نیست؛ بلکه قیمت ملک در ایران، در سال های اخیر رشدی صعودی داشته است. 
نقاط مهم در محله بلوار کشاورز تهران
بلوار اصلی این محله در گذشته به نام بلوار الیزابت دوم بوده است که در زمان های قبل یکی از تفرج گاه های اصلی اهالی شهر محسوب می شده. 
در وسط این بلوار جوی آبی روان است که به رودخانه کرج شهرت دارد. جوی آب کرج در واقع رودخانه ای بوده است که از رودخانه کرج به سمت اراضی بهجت آباد میرفته و از این زمین ها به سمت دارالخلافه تهران امتداد مییافته است.
آب این جوی برای کشاورزی و آب شرب منازل در تهران قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. در تامین آب تهران این نهر نقش اساسی داشته است. علت نام گذاری این خیابان به بلوار کشاورز به علت همجواری ساختمان قبلی وزارت کشاورزی با آن است که این ساختمان اکنون، ساختمان قوه قضائیه شده است. 
تعدد مراکز خرید در این محله
محله کشاورز جزو محلات اصلی تهران برای خرید و گشت و گذار است. روزانه افراد زیادی از نقاط مختلف تهران برای خرید به این خیابان می آیند. تعدادی از مراکز شاخص دولتی در این محله قرار دارند که به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.
1. دادگستری کل استان تهران
2. شرکت مدیریت منابع آب ایران
3. اداره آب و فاضلاب
4. دانشگاه علوم پزشکی وخدمات درمانی
مراکز تفریحی مهم در این منطقه
این محله دارای تعداد زیادی مراکز فرهنگی و تفریحیمی باشد. من جمله سینما استقلال و سینما آفریقا که در خیابان ولیعصر واقع شده اند. از سال ۱۳۹۱ تلاش های زیادی برای ثبت این خیابان در فهرست آثار ملی انجام شده که سرانجام به بار نشسته است.